wtorek, 30 kwietnia 2013

Adenium obesum- Róża Pustyni




Dekoracyjność: kwiaty
Kolor kwiatów: biało-różowe, purpurowe lub fioletowe
Okres kwitnienia: od kwietnia do późnego lata
Wilgotność: gleba niezbyt wilgotna
Stanowisko: słońce
Przydatność do spożycia: roślina trująca (sok mleczny)
Przesada: luty lub marzec



   Od kilku już miesięcy jestem na etapie generalnego remontu domu. Postanowiłam sypialnie urządzić w stylu marokańskim, a że kwiat wydaje mi się w każdym pomieszczeniu niezbędny zaczęłam się zastanawiać nad rośliną, która może i nie jest rodowitym mieszkańcem Maroka ale, która dobrze wpisywałaby się w klimat tamtego miejsca. I wpadło mi w ręce zdjęcie Róży Pustyni (rodowita Afrykanka). 
Łatwy w uprawie, lubiący słoneczne stanowisko (im mniej słońca tym mniej kwitnie), nie lubi nadmiaru wody... Coś dla mnie i mojej nowej sypialni. ^_^
Uprawiać Różę można z nasion choć nie należy to do najprostszych, ponieważ roślinki kiełkują lecz każdy najmniejszy nadmiar wody im szkodzi (gubią listki, gniją im korzenie). Nie mam wprawy więc sadzonka będzie mniejszym rozczarowaniem. 15 cm sadzonki na allegro można kupić już za 10 zł plus przesyłka.
Jak dla mnie- imponująca roślinka.





niedziela, 14 kwietnia 2013

Krokus, Szafran- Crocus




Wysokość: do 8 cm
Dekoracyjność: kwiaty
Kolor kwiatów: fioletowe, białe, żółte, pręgowane
Okres kwitnienia: III, IV,
Gleba: małe wymagania, próchnicza, żyzna, lekko-kwaśne podłoże
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce, lekki cień




Kiedy w końcu śnieg ustąpił miejsca zieleni trawnika natychmiast okazję wykorzystały krokusy, które w mgnieniu oka przebiły powierzchnie ziemi i już po kilku dniach stworzyły kwietne fioletowe punkciki na podwórku.
Jesienią posadziłam 30 cebulek krokusów wiosennych, wykiełkowało (jak dotąd) około 20-23 sztuki (fioletowe i jedna tylko żółta). Przyznam jednak, iż imponujący jest fakt ilości kwiatów z jednej tyko cebulki.
 Niestety okres ich kwitnienia jest bardzo krótki, ale warto mieć ten pierwszy zwiastun wiosny w ogrodzie.
Po przekwitnięciu zamierzam je przesadzić w inne miejsce. Przeczytałam, że 
bulwy wykopujemy po zaschnięciu liści, tak więc w okolicach czerwca. Po wykopaniu bulwy należy dokładnie oczyścić i wysuszyć w temperaturze dwudziestu kilku stopni a następnie przechować w ciepłym miejscu (około 20*C) do momentu posadzenia (koniec września, październik). 




Więcej informacji o Krokusach tu:

14.04.2013 r- Pogoda: zachmurzenie, + 9 st. C
13.04.2013 r- Pogoda: zachmurzenie, + 10 st. C
12.04.2013 r- Pogoda: słońce, +13 st. C
11.04.2013 r- Pogoda: słońce, +15 st. C
10.04.2013 r- Pogoda: zachmurzenie, + 10 st. C
09.04.2013 r- Pogoda: śnieg, + 5 st. C
08.04.2013 r- Pogoda: słońce, +6 st. C
07.04.2013 r- Pogoda: zachmurzenie, +4 st. C

sobota, 6 kwietnia 2013

Złotokap pospolity Laburnum anagyroides


Wysokość: do 7 m
Dekoracyjność: kwiaty
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: grono
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Gleba: małe wymagania, świeża, żyzna, zasadowy odczyn
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, lekki cień


Sadzonkę Złotokapu zakupiłam pod koniec października zeszłego roku. Obawiałam się jednak, iż nadchodząca zima może roślinę mi zniszczyć zanim się przyjmie dlatego też przesadziłam ją do donicy o średnicy 30 cm, przetrzymałam około 2 tygodnie w pomieszczeniu o temperaturze +18 st. C a następnie przezimowałam ją w pomieszczeniu o temperaturze ok. + 6 st. C podlewając raz na tydzień. Złotokap po miesiącu od przesadzenia zrzucił liście, zatrzymał rozwój maleńkich pąków  i miałam nadzieję, iż "zapadł w sen zimowy". Dwa tygodnie temu przeniosłam go do pomieszczenia o temperaturze +18 st. C i zaczęłam regularnie podlewać. Niestety nie widzę żadnych oznak życia roślinki prócz jednej- pęd jest zielony i giętki. Dziwi mnie ten brak życia, ponieważ w tym samym czasie zakupiłam Glicynie, którą również przesadziłam i wystawiłam na balkon, gdzie przezimowała bez okrycia i od około 2 tygodni mogę się w tym przypadku cieszyć pączkami, których wypuściła około 6 a tymczasem wychuchany Złotokap nie puścił żadnego.
Pozostaje mi tylko czekać choć mam ochotę postawić go obok Glicynii. Poniżej zdjęcie mojego badylka (około 40 cm wys.)oraz linki do ciekawych stron zawierających informację o Złotokapie zwyczajnym z. pospolitym.



Linki:
www.drzewapolski.pl
www.tipy.pl
www.zielonyogrodek.pl

Obrazki włoskie Arum Italicum


Natknęłam się na tą roślinkę w sieci przez zupełny przypadek. Jest niezwykle intrygująca nie tylko ze względu na nazwę ale i wygląd oraz cieniolubność. Jak dla mnie idealna roślinka na moją rabatkę, którą zamierzam założyć w przyszłym sezonie. Niestety kawałek ziemi pod ogród w połowie jest zacieniony przez większą część dnia lub przez cały dzień i niewiele jest roślin, które chcą w takich warunkach rosnąć nie wspominając o kwitnieniu.
Ta roślinka wydaje mi się być idealną. Dorasta od 25 do 60 cm wysokości, zmienia wygląd wraz z upływem  czasu. Piękne liście, pochewka liściowa w śmietankowych odcieniach (bardzo przypominająca mi kwiatostan Skrzydłokwiatu) a następnie kolby oblepione cudnymi, czerwonymi jagodami (uwaga! trujące) sprawiają, iż cała roślina jest przepiękną ozdobą w ogrodzie. Cudo z lasu ^_^

Więcej na temat Obrazków znajdziesz tu:
www.swiatkwiatow.pl
www.zojalitwin.wordpress.com



06.04.2013 r. Pogoda: przelotne opady śniegu, + 3 st. C
05.04.2013 r. Pogoda: mżawka, + 2 st. C

czwartek, 4 kwietnia 2013

Frezja pełna Mieszanka


Wielkość: 5/6
Wysokość: 30 cm
Kwitnienie: VI- VIII
Sadzenie: IV- V
Głębokość sadzenia: 5 cm
Odstępy między cebulkami: 6 cm
Stanowisko: słoneczne, lekko zacienione
Mrozoodporność: nie
Kwiat cięty: tak



Niedawno weszłam w posiadanie 6 sztuk cebul Frezji. Miałam już więcej nie kupować żadnych nasion, cebul, sadzonek itp. ale niestety...
Jeszcze w sklepie za radą jednej z klientek postanowiłam jednak nie wysadzać cebul do gruntu. Po pierwsze dlatego, iż wspomnianej wyżej Pani cebulki owszem wykiełkowały ale marnie a po drugie kwiat ten kiepsko znosi mróz, co wiązałoby się z nieustannym przekopywaniem ogródka w celu przezimowania roślin w piwnicy.
Po dłuższej wycieczce po niezliczonych portalach zaczęłam żałować, iż cebulki trafiły w me ręce. Okazuje się bowiem, że wyhodowanie tego kwiatka nie należy do najmniej zajmujących czynności.
Otóż. Frezje mają zdobić mój parapet. Zamierzam więc posadzić je w donicy, która, uwaga!, musi mieć minimum 30 cm głębokości, ponieważ korzenie frezji zagnieżdżają się głęboko.
Ziemia. Co prawda producent na opakowaniu moich cebul twierdzi, iż cebulka może być sadzona w każdym rodzaju gleby o ile przepuszcza ona wodę w dostatecznym stopniu, ale!
na jednym z portali (którego link znajdziecie pod postem) przeczytałam, iż frezje posadzone w donicach wymagają specjalnej mieszanki glebowej, która uprzednio powinna być zdezynfekowana; nie należy stosować nawozów azotowych w nadmiernych ilościach, za to potasowych to a i owszem.
Cebulki po posadzeniu należy podlać wodą i nie dopuszczać do wysychania oraz zachwaszczenia (co w donicy raczej naszym frezjom nie grozi).
Jednak to dopiero nic nieznaczący początek, ponieważ najważniejszym czynnikiem warunkującym dobry wzrost cebul jest... temperatura, która zmienia się wraz z fazami rozwoju rośliny. I tak:

  • 13- 17 st. C- temperatura do wysadzenia bulw
  • 10- 13 st. C- temperatura po wykiełkowaniu roślin (po około 4 tygodniach)
  • 12- 15 st. C- temperatura niezbędna w okresie pojawienia się pąków kwiatostanowych.
Jeśli bulwy poddane zostaną działaniu temperaturze powyżej 20 st. C nie ma co spodziewać się kwiatów.

Ponadto, jeśli uda mi się jakimś cudem wyhodować ten piękny kwiat trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie dla niego podpory, ponieważ długie łodygi frezji są niezwykle wiotkie i uginają się pod swoim ciężarem. 


Więcej informacji dla amatorów wrażeń w hodowaniu frezji znajdziecie na poniższych portalach:

www.kwiatyozdobne.pl
www.ho.haslo.pl
www.panogrodu.pl




04.04.2013 r- Pogoda: przelotne opady śniegu, +3 st. C
03.04.2013 r- Pogoda: śnieg, 0 st. C
02.04.2013 r- Pogoda: słońce, + 5 st. C
01.04.2013 r- Pogoda: zachmurzenie, - 2 st. C
31.03.2013 r- Pogoda: śnieg, - 2 st. C
30.03.2013 r- Pogoda: zachmurzenie, - 5 st. C
29.03.2013 r- Pogoda: śnieg