niedziela, 24 marca 2013

Kiełkujące nasiona- jak o nie dbać?


Proces kiełkowania nasion jest najważniejszym stadium rozwoju rośliny. Istnieje kilka sposobów na zapewnienie sobie kiełkowania nasion, które bez odpowiednich warunków mogą bardzo długo pozostawać w stanie spoczynku. Z życia utajonego dzięki odpowiedniej wilgotności i temperaturze nasiona przechodzą w proces kiełkowania. Temperatura minimalna i maksymalna różni się w zależności od gatunku rośliny i ściśle związana jest z jej pochodzeniem. Dobrym przykładem może być Trawa Pampasowa (kraj pochodzenia- Argentyna), którą wysiałam tego samego dnia co Malwy (pochodzenie mieszańcowe), a mimo to jeszcze nie wykiełkowała a Malwy osiągnęły już 3 cm wysokości choć producent zapewniał, że wchody obydwu gatunków roślin trwają 2-3 tygodni.
Najczęściej temperatura odpowiednia do kiełkowania określona jest na opakowaniu zakupionych nasion i waha się w granicach +18 do +25 st. C.

Przed sianiem dobrze jest umieścić nasiona w szklance wody lub rumianku na 2, 3 godziny (nasionka tj. malwa, groszek lub fasola) aby dokładnie napęczniały i zatonęły. Będzie to oznaczać że wystarczająco już się „napiły ”. Zdarza się, że nasiona nie chcą samoczynnie pójść na dno, wystarczy delikatnie poruszyć pojemnikiem. Następnym krokiem jest wsadzenie napęczniałych nasionek do ziemi.

Nasiona podlewałam co dwa dni wodą, którą przygotowałam dzień wcześniej (tzw. wystaną wodą). W nakrętce butelki zrobiłam dziurki gwoździem i działa jak konewka. Dzięki temu mam pewność, że nie przelałam ziemi i nie jest zbyt mokro co mogłoby zaszkodzić nasionom. Najzwyczajniej w świecie by zgniły.

Nasze nasionko zaczyna pobierać wodę poprzez wchłanianie. Woda zasila zewnętrzny płaszcz nasiona i przywraca do życia uśpioną wewnątrz nasiona roślinkę i wtedy płaszcz pestki pęka. Kiełek wynurza się z pestki i z biegiem czasu przyjmuje postać korzenia.Wydłuża się wypuszczając pęd roślinki nad ziemię. Wraz z wydłużaniem się pędu płaszcz nasiona zaczyna spadać.
Roślinka zużywa substancje odżywcze do rozwijania pierwotnych listków. Gdy uformują się liście właściwe, fotosynteza staje się głównym źródłem energii i roślina przyspiesza swój wzrost.




Podczas siania nasion trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie należy dopuścić do tego by było:
  • zbyt mokro ani nie za sucho 
  • zbyt ciepło czy za zimno
  • nie sadzić za głęboko lub zbyt płytko
  • nie zabijać ziemi ani nie pozostawić podłoża zbyt sypkiego.

Temat przeze mnie poruszony nie został przez przypadek. Okazuje się bowiem, że po paru dniach od wykiełkowania niektóre z moich malw przestały rosnąć, marszczyły się aż w końcu zaczęły się przewracać. Odpowiedzią na to zjawisko okazały się grzyby w glebie. Przyczyną ich powstania może być przelewanie wodą, słaby drenaż lub jego brak, słabe napowietrzenie lub jego brak.
A oto moje biedne malwy
:



Żródła: http://www.rosliny.cba.pl/stara/12.pdf , http://pl.wikipedia.org/wiki/Kie%C5%82kowanie , http://www.sciaga.pl/slowniki-tematyczne/2044/kielkowanie-nasion-i-wytworzenie-siewki/ , http://forum.nasionakonopi.pl/303,poczatkujacy-indoor/658,poradnik-kielkowanie-nasion.html ,


24.03.2013r- Pogoda: słońce, -4 st. C.
23.03.2013r- Pogoda: słońce, -1 st. C.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz