wtorek, 28 maja 2013

Aksamitka rozpierzchła Tagetes patula



Kolor: odcienie czerwieni, pomarańczy i żółci
Wysiew: IV na palety, do doniczek, do gruntu po 15 maja
Sadzenie: w każdej fazie rozwoju rośliny, nawet gdy kwitnie
Wysokość: gatunek zmienny, może sięgać niewiele ponad 50 cm.
Kwitnienie: VI- do nastania mrozów
Stanowisko: słoneczne, półcień
Roślina jednoroczna







   Aksamitka to roślina niezwykła. Jest wytrzymała na suszę, ostre słońce, można przesadzać ją ile tylko dusza zapragnie a obdarowuje kwiatami cieszącymi oko niemal do listopada.
Jest to roślina jednoroczna jednak z każdego jej kwiatu można zebrać tyle nasion by obsadzić gęsto 3 skrzynki balkonowe.
Nasiona, które wsiałam około 3 tygodnie temu zaczęły kiełkować już następnego dnia! 






Głównym jednak powodem, dla którego zainteresowałam się tą rośliną jest jej pożyteczność. Obsadziłam aksamitkami cały warzywniak, ponieważ po uszkodzeniu roślina roztacza intensywny zapach odstraszający krety czy glebowe gryzonie, chroni przed wełnowcami. To naturalny wróg nicieni, wabi je a przyczepione do jej korzeni giną z głodu. A posadzone obok pomidorów czy róż redukują ilość mszyc dokuczającym roślinom.


P.S. Jeśli wasze ogródki z niewiadomych przyczyn lubią okupować ślimaki (bez względu na gatunek) to odradzam sadzenie aksamitek bezpośrednio do gruntu, ponieważ te małe szkodniki uwielbiają je wcinać!

Poniżej zamieszczam kilka ciekawych stron z mnóstwem informacji na temat tej niezwykłej rośliny:

www.swiatkwiatow.pl- zalety aksamitki
www.ogrod-amat.strefa.pl


Jak pielęgnować rośliny wiosenne po przekwitnięciu?

   No właśnie. Czas wiosennych feeri barw roślin cebulkowych tj. hiacynty, szafirki, tulipany, żonkile, narcyze itp. powoli dobiega końca. Jak dbać o te rośliny po przekwitnięciu?

Przede wszystkim roślinę tą trzeba pozbawić kwiatu tzw. odgławianie. Jeśli tego nie zrobimy całą swą energię włoży w wytwarzanie nasion a wtedy właśnie w cebulach gromadzone są substancje zapasowe, które zostaną wykorzystane przez rośliny w następnym roku by kwitnąć. Wytwarzanie nasion ogranicza ich gromadzenie w cebulach.



Liście roślin cebulkowych należy pozostawić póki nie zaczną żółknąć. Kiedy będą już suche (przełom czerwca i lipca) przejdą w twz. stan spoczynku, wykopujemy cebulkę. Należy ją delikatnie oczyścić i pozostawić do przeschnięcia na około 2- 3 tygodnie. Po tym czasie cebulki należy oczyścić z resztek liści, ziemi i korzeni (wyjątek narcyz, którego nie pozbawiamy korzeni!). Tak przygotowaną cebulę układamy na gazetę lub do kartonu i odstawiamy w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce, np. do piwnicy, spiżarni bądź komórki. Większość cebulek przechowuje się bez przykrycia. Wyjątek stanowią cebule przebiśniegów i szachownicy - należy je przykryć piaskiem lub suchymi trocinami.



   Cebulki rzecz jasna można na zimę zostawić w ogrodzie ale narażone są one na gnicie (tereny nadmiernie nawodnione o wysokiej temperaturze gleby), podgryzanie przez wszelkiego rodzaju gryzonie i słabiej kwitną następnej wiosny. Wykopywanie pozwala na usunięcie chorych cebul oraz oddzielenie cebulek przybyszowych.

Poniżej zamieszczam tabelę znalezioną w internecie (źródło pod spodem) obrazującą m.in. kiedy należy cebulkę danego gatunku wykopać a kiedy posadzić.